pondělí 24. července 2017

Report z levandulových polí

Klášter Senanque leží v údolí asi půl hodiny od Gordes. Vede k němu klikatá silnička. Klášter je obehnaný kamennou zdí a ta krásná levandulová pole jsou veřejnosti nepřístupná.


Klášter Senanque - nejtypičtější fotka z Provance. Nechybí v žádném cestovním katalogu.
Pořídila jsem ji taky.

Tu fotku lze pořídit tak, že vylezete na kopci ze svého autobusu a sejdete dolů mezi dalšími autobusy a auty ke kamenné zdi, tam si vyčkáte frontu mezi japonci, kteří se všemožně snaží  se selfytečema a různě svépomocí vyfotit klášter s levandulovým polem.

Mám výhodu, že jsem vyšší než japonci, trošku na špičky, zazoomovat a cvak - fotka podobná jak z katalogu. A nebo jít o kousek výš, trochu z větší dálky a zase cvak.V klášteře je přístupná kaple a obchůdek s levandulemi, olejemi, likéry, mýdly, taky se musí vyčkat dlouhá fronta.

Jenže všichni toužíme po krásné romantické fotce z levandulových polí.
Pro tento účel jsou tu dvě malá políčka, spíše pár řádků levandulí, hned vedle pole kam se nesmí a před klášterem.

Uvažuju:
bud budu mít pole levandulí s lánem japonců a nebo nic.
Tady se toho moc nacvičovat s foťákem nedá.
Chvíli tu popocházím kolem dokola a koukám na pole jak bacil do lékárny a za chvíli to vzdávám.
Sedím na trávě a nevím....do fronty na kapli se mi nechce, ze shora přicházejí další a další lidé...

Tak aspon snítky levandulí s motýlem, to by šlo.
Fotky už nějaké odtud mám, víc toho tady nepořídím. Tak dobrý, stačí.


Levandulová vůně, slunce.... vzdala jsem svoje fotosnažení a začínám se přiblble usmívat...sedím a dívám se po tom levandulovém šílenství. Slyším pokyny v ostravštině: "Jaruno, víc do leva, běž víc do toho pole, sedni si". Jiná korpulentní dáma dělá holubičku v řádcích mezi levandulema. Ovšem nevšimla si japonce blízko za ní,  přidřeplého se self tyčí, japonec už leží.

Přišla další skupinka japonců, ihned zadřepli všichni se selftyčema do levandulí.....celé to malé políčko vypadá komicky, jakoby všichni v poli konali potřebu.....a přicházejí další a další lidé....

7 minut do odjezdu.
Musím pomalu jít, nahoru to chvíli dá, proplést se lidmi a autobusy, třeba ještě ze shora něco vyfotím.....

Vstávám, naposledy se dívám tak zasněně, rozostřeně v útlumu po té celé fialové kráse.
A najednou ji vidím.
Cvak.
Mám ji.
Svoji fotku z provensálských levandulových polí. :-)

 
 

8 komentářů:

 1. moc pěkné fotky i povídání. Vůbec jsem nevěděla že něco takového existuje :-)) asi je to velká atrakce

  OdpovědětVymazat
 2. Co by byla Provance, bez levandulových polí? :-)

  OdpovědětVymazat
 3. 2. to jo, levandulové pole znám... doma mám taky lán :-) akorát jsem to brala jako něco běžného. že tam rostou levandule všude :-)))

  OdpovědětVymazat
 4. 3. já jsem si to myslela taky, že tam rostou úplně všude :-) no, nerostou. tu a tam vidíš zdálky políčko tmavý pruh, ale žádné velké lány.....aspon co jsme všude projížděli my autobusem. třeba rostou někde malinko jinde více a jistě je pěstují i místní na zahradkách.

  OdpovědětVymazat
 5. Od té věty "Slyším pokyny v ostravštině..." je to dost vtipný! A japonec už leží :- )))

  Já nechápu, jaký je rozdíl v tom vyfotit se u kamarádů na zahradě v trsu levandule, nebo v o něco více trsech někde v Provenci. Ta levandule by mě asi taky zajímala nejmíň ze všeho; je tam tolik jiných zajímavostí... hospůdky, budovy všeho druhu, římské stavby, Gogh a Gauguin a hlavně Cézanne, koně a ptáci, pak nakonec i ta četnická stanice v Saint Tropez by mě bavila.

  OdpovědětVymazat
 6. Chacháá, zrovna jsem narazila na odkaz, kde je levandulové pole na Moravě, u Olomouce:
  https://www.facebook.com/ministerstvozemedelstvicr/?hc_ref=ARSr0eHP3QprjBdkwfaP6QFqcdL1jcafY4qcVDjwLCTBgC-FVNH39SdTsJL8WOSRp9o&fref=nf

  Jmenuje se Levandulový statek Bezděkov.

  OdpovědětVymazat
 7. 5. no atrakce, asi podobně jako třeba Holandsko a tulipány :-) a jak říkám, v každém cestovním katalogu o Provance nechybí levandule :-)
  těch vesnic s malíři je tam hodně, bohužel ne všechny cestovky tohle vedou....
  jinak St. Tropez je malinko vedle, na Azurovém pobřeží. ale taky jsem tam kdysi byla....jo, je tady toho všude hodně....

  Japonců mi je tak trochu líto, jednou za deset let mají dovolenou pár dní a jedou po celým světě, právě na místa, která jsou určena jako ta "nejkrásnější" a musí je vidět a fotit se tam.

  já se sebou to mám malinko jinak, jsou místa, která jsem si přála vidět, jistě udělám fotku, nebo mám i představu o fotce, ale já sama se velmi nerada fotím :-)

  OdpovědětVymazat
 8. ja sa taky nerada fotím, jednak nie som fotogenetická a na väčšine fotografií vyzerám yak pablb, druhak necestujem tisícky km na to, aby som odfotila seba ;-)

  Klášter Senanque - prvá + snítky levandulí s motýlem - prvá - úchvatné fotografie!

  smajlík vzor tuleník tlieskajík


  btw, niekde som čítala, že tieto levanduľové kláštory ponúkajú špeciálne dovolenkové pobyty - meditovať, modliť sa, alebo pracovať alebo len ta ňuchať a snívať....hneď by som išla!

  OdpovědětVymazat