pátek 21. července 2017

Aigues - Mortes

Opevněné městečko leží na západním okraji delty Rhony (kraje Camargue), v oblasti prostoupené lagunami. Spojení s 6 km vzdáleným mořem tvoří dva splavné kanály (Chenal Maritime a Canal du Rhone au Séte)
Díky okolním bažinám a stojatým lagunám vděčí město za své jméno (aquae mortuae, tj. "mrtvé vody").

Město založil král Ludvík IX. Svatý v polovině 13. století. Tehdy bylo ještě Aigues Mortes přímo na pobřeží, později bylo odříznuto nánosy půdy. Město mělo řadu  královských privilegií a vedle tradičního rybářství a získávání soli z moře se rychle rozvíjel i obchod. Zároveń bylo vojenskou základnou a opevněným přístavem. Odtud král vedl 7. a 8. křížovou výpravu. Masivní hradby s věžemi se kolem celého historické jádra  dochovaly dodnes.

Nejmohutnější z věží je věž Tour de la Constance (oválná se špicí), která sloužila kdysi jako státní vězení pro templáře.2 komentáře:

  1. Pěkná pevnost. I uličky.
    A je tam takový sucho a málo zeleně, jak to vypadá podle fotek?

    OdpovědětVymazat
  2. za hradbami je z jedné strany přístav. když se obchází hradby kolem dokola vidíš v dálce - bylo to v poledne a v oparu saliny - kde se vysouší mořská sůl a taky vidíš laguny....přírodní rezervaci Camargue. nešlo to moc dobře fotit.
    a jinak městečko opravdu působí suše a vyprahle, bez zeleně, jen tu a tam stromek.

    OdpovědětVymazat