pátek 28. července 2017

Marseille

V Marseille jsem byla potřetí.
Marseille a Neapol jsou dvě města, která nijak zvlášt nemusím.

V Marseille máme povinnou devítihodinovou přestávku pro řidiče - před odjezdem domů.
Bylo neskutečné vedro, na rozdíl od mé poslední návštěvy zde, kdy tady lilo a zůstali jsme tenkrát trčet na Friolských ostrovech a čekali dlouho na loď, kvůli velkým vlnám, která nás přiveze zpět do Marseille.

Dnes se tu nabízelo několik variant:

1. varianta: ihned po příjezdu do Marseille část lidí nasedla na loď a odplula na celodenní koupání na Friolské ostrovy.
Je to vlastně jediné možné koupání blízko Marseille - tedy i pro místní, dnes je sobota, narváno a fronty na loď. Souostroví propojené pěší lávkou, tři hospody u přístaviště, pláže od sebe daleko, žádný stín a moře plné ježků.

2. varianta: zůstat v Marseille a mít svůj program - muzea, nákupy.....tipy od průvodkyně.

3. varianta: část dne strávit společně s průvodkyní po městě : odjet místní MHD ze starého přístavu linkou č. 60. nahoru k chrámu Notre Dame de la Garde a pak s ní sejít uličkami do starého přístavu - tam rozchod a volný program, zůstat ve městě a nebo se nalodit a vystoupit bud na pevnosti If nebo na Friolských ostrovech a pak se vrátit do starého přístavu k našemu autobusu. 

4. varianta: smíšená: 2 varianta plus odjet si na ostrovy.


Všichni dostáváme jízdní řád lodí a pokyny:
Hlídat si cennosti, nefotit a necivět na ozbrojené skupiny vojáků, kteří jsou všude.
Seznam ulic - kam nechodit, není tam bezpečno ani za dne.

Marseille je jedno velké exotické multi - kulti, i když mám osobně pocit, že se jim to tady tak nějak už překlopilo....malinko vymklo z rukou. Absolutně nepoznáte "rodilého francouze" Turisté a multi- kulti, dokonce i ozbrojení vojáci, jsou někteří černoši.

-------
Vsuvka: Paní, která zůstala v Marseille a zná to tady poměrně dobře, byla tady mnohokrát - byla trošku v šoku, když tu ted během tohoto pobytu zažila 2x naběhnutí skupiny vojáků - nejdříve  do Mc Donalds a čistku lokálu a to samé se ji stalo ještě jednou v nějaké galerii, kde se byla podívat.
Konec vsuvky.
------

Tahle skutečnost je daná i tím, že nevím, který francouzký prezident ani v kterém roce to bylo - podepsal smlouvu s Alžírem o tom, že kdo se chce vystěhovat  z Alžíru (nejen) do Marseille - může legálně, protože Alžír byl francouzkou kolonií......s tím narůstá samozřejmě ve městě nárůst "černých nohou" jak se jim tu říká, ale taky nelegální příliv přistěhovalců z jiných zemí......

...je to malá blbost, ale všimla jsem si, že tu nikde nejsou žádné klasické odpadkové koše - jsou tu obruče a v nich strčený průhledný pytel na odpadky.....kvůli možným bombám......

Je tu zvláštní, cizí atmosféra.....jste stále ve střehu.......můžete být kdykoliv zastavena na ulici vojákem....podívá se vám do tašky, zeptá se vás odkud jste......ukázat pas......
stále slyšíte houkání sirén, projíždějící policejní auta, hasičská auta.....

Jsem tu potřetí, ale tohle jsem tu nezažila nikdy.....

Neobyzantská bazilika Notre Dame de la Garde.
Panna Maria je patrounkou města.
Je odtud i nádherný výhled na město a moře.
Malý ostrov v pozadí je pevnost If, za ním Friolské ostrovy spojené pěší lávkou.
V bazilice je příjemně, stín, krásná výzdoba a hraje tu meditativní hudba.
Jsou tu obrazy katastrof, v každém tom obrazu někde stojí Panna Maria a také tu jsou pověšené od stropu modely letadel a lodí.
Scházíme uličkami dolů, směrem ke starému přístavu.


Opatství  Svatého Victora. Každoročně se tu 2. února koná pouť a prodávají se zde dorty ve tvaru člunu - jako vzpomínka na příchod Sv. Máří Magdaleny, Lazara a sv. Marty.

Pohled ze starého přístavu. A čekání na loď.Vyplouváme.7 komentářů:

 1. Já si myslela, že Marseille nicmoc, leda přístav-moře, ale nenapadlo mě, že tam teď choděj vojáci. A že není moc bezpečno, nojo, je to na ráně.
  Že mě může kdykoli voják legitimovat, je zajímavý. To u nás by musel být voják v doprovodu policisty, ne? Ovšem pokud je vyhlášen vyjímečný stav, tak asi platí, že voják legitimuje (?).
  - Vzpomněla jsem si na nedávný článek, je to asi dva týdny, jak paní právnička jela s dcerou autem a policajt ji legitimoval, že sepíše nějaký přestupek či co a neřekl přesně jaký, čímž si nasral do bot. Načež ta spolujedoucí dcera mu odmítla ukázat doklady - což je podle mě kravský - a předvedli ji na stanici. Che. Ta by v Marseille koukala. Já bych taky koukala. Jak pro bezpečí lidi omezujou svůj svobodnej pohyb, nojono. To je velký téma.

  OdpovědětVymazat
 2. 1. no však jo. máš tady trochu pocit, že tu jsou ve válce.....podobně jako kolony ozbrojených vojáků třeba hlídali turisty a lidi v Egyptě apd.....tak mi to připadalo, že se ten obraz toho co se dělo na východě posunul sem....:-(

  OdpovědětVymazat
 3. A posouváni bude s naším nadšením a podporou dál pokračovat.
  Jestli nakonec nejbezpečnější a nejklidnější místo pro život nebude ta fabrika.
  Někdo na ty miliony příchozích obohatitelů nakonec dělat bude muset.
  Proto se sem hrnou.  OdpovědětVymazat
 4. 3. "A posouváni bude s naším nadšením a podporou dál pokračovat."

  Saule, tohle mě napadlo tam taky..ale hned jsem tu myšlenku raději pustila z hlavy.....nedomýšlet.....stále si říkám, že proboha ty lidi ve vysoký politice musejí vidět a vědět co dělají, co se děje....i když.....tuhle jsem narazila na nějaký článek o rozděleném Německu....část chválí Merklovou a část lidí ji tam nenávidí, zvláště v oblastech, kam jim poslali ty uprchlíky.....už tam jsou i vybydlené města a vesnice....nikdo tam nechce s uprchlíky být a žít.....

  si říkám, že je to asi podobné, jako žití bílých s Romy v jednom domě....nejen bordel, ale i placení vody, elektřiny za ně, aby vůbec v baráku tekla voda a na chodbách bylo světlo......

  ach jo :-( divná doba....

  OdpovědětVymazat
 5. Lidi ve vysoké politice to vidí velice dobre.
  A taky vidí,ze pokud si chtějí udržet svoje vily s bazény a golfovými hřišti ve čtvrtích,kam mají negri zákaz vstupu,tak....
  Musí držet sluníčkovou lajnu a zvát je k trvalému pobytu all inclusive tam,kde bydlí jejich voliči.
  Ti to taky zaplati,všechno!
  To není divná,ale totálně zvrácená doba.
  A podle toho taky skončí.

  OdpovědětVymazat
 6. A Němce nemá cenu řešit.
  To jsou nepoučitelní silenci,kterým vždycky po par desítkách let jebne v hlavě,rozmlátí celou Evropu i svět,potom se jakoby kaji a čekají na svoji další periodu.
  Zensky tomu asi tak nějak interne rozumí víc:-)

  OdpovědětVymazat
 7. 6. ...no...jo.
  :-))

  OdpovědětVymazat