pátek 9. října 2015

Baška Voda

Při výletě do pohoří Biokovo jsme se zpáteční cestou krátce zastavili v Bašce Vodě.

Bašku Vodu jsem znala z vyprávění mých kolegyń v práci - často tam jezdí na dovolené a jsou z ní nadšené.
Romanticky jsem si  představovala kamennou starobylou rybářskou osadu, nebo městečko.
Jak už to tak bývá přímo na místě je vše jinak :-)

Z původní rybařské osady zbyly jen kamenné ruiny vysoko a daleko od moře nad hlavní silnicí v podhůří  Biokovo. Dnešní nová Baška Voda má zcela jinou atmosféru, než jsem čekala. Má také úplně jinou atmosféru, než městečko Makarska, které si zachovalo svůj původní ráz.V Bašce Vodě jsem si připadala trošku jako na nějaké fototapetě. :-)

Přiblížím pro orientaci - z našeho ubytování, když přijdu na hlavní promenádu a půjdu po ní nalevo po 3,5 km dojdu do Makarské. Když půjdu po ní vpravo po 12 km přes různá malá letoviska dojdu do Bašky Vody.

Baška Voda mi sice neučarovala, ale ta samotná cesta podél moře je velmi pěkná. Nejdříve se jde po vydlážděné promenádě kolem kavárniček, ubývá dláždění a cesta se pozvolna mění v prašnou, nalevo se díváte na moře a v pravo na pohoří Biokovo, míjíte opuštěné zarostlé vinice, políčka s kamennými zídkami a olivovníky a zase se po nějaké době vracíte do civilizace na dlážděnou promenádu u jiného letoviska.

Celých 12 km jsem nešla, nevyzbyl mi čas, měli jsme dost nabitý program a celé dva volné dny jsem využila nejen na koupání, ale taky na procházku do Makarské a ještě na jedno místo, ale to zatím neprozradím :-)

Na cestěBaška Voda

 Patronem městečka je Sv. Mikuláš. Ochránce námořníků, dětí, vězńů, ochránce všech lidí v nouzi. Místní pláž Na promenádu navazuje novodobé městečko s novými domy a penziony a tam už jsem nešla.
 A to je celé. :-)
2 komentáře:

  1. Pokud mám soudit z fotek, tak je to na mě místo hrozně tvrdé. Suché. Až příliš. Samej jang a žádná jin :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. to je zajímavé Liško. mě přijde zase na mysl slovo "neživé" ačkoliv plné lidí.

      Vymazat