středa 6. prosince 2017

Ostrava


V Ostravě jsem nikdy před tím v životě nebyla.
A měla jsem zafixované, že Ostrava je ošklivé špinavé průmyslové město.

Ted jsem tu byla pracovně na kongresu.
Do Ostravy jsme přieli večer kolem 21. hodiny. Ubytovali se v centru města v hotelu Imperial.
A ještě než jsme šli spát, udělali jsme si malou procházku kolem hotelu.Hotelová restaurace, kam jsme chodili na snídani.


Hned naproti hotelu.


A o kousek dál, tramvajová zastávka - odkud jsme denně jezdili na přednášky do kongresového hotelu Clarion.
Hned za hotelem pěší zona a vánoční trhy, ted pozdě večer tiché. Dobré ráno.
Luxusní snídaně, kde jsme se dlouho zdrželi a ještě honem fotku hotelu za dne:-)
a běžíme pro lístky na tramvaj a jedeme na přednášky.


Tramvají č. 11 jedeme 13 zastávek a já se kochám.
Nejraději bych vystoupila a šla si trajdat městem.

Dokonce jednou naše tramvaj přehodila vyhýbku - jela delší trasu a objeli jsme část Dolních Vítkovic.....cihlové tovární budovy, komíny, věže....nedá se nic dělat, musíme na kongres.

Hotel Clarion leží naproti velké sport aréně a začínají tam Vítkovické bývalé železárny.

Program kongresu je hodně nabitý, přednášky začínají kolem 7.30 a končí každý den v 17:00 hod.
Ta rána s luxusní snídaní, byla náročná :-) Ten první blok přednášek nikdy neklapl :-)
Většinou jsme přijížděli na 9. hodinu.

Jsou tu přednášecí sály jako Gold, Platinum, Antracit, Granit. Na kongresu bylo přes tisíc lidí. Přednášky jsou hodně zajímavé, pěkné a ve všech sálech je dost chladno. Po přednáškách je potřeba se zahřát - punčem, medovinou a ještě si vlézt na pokoji do vany :-)

Společenský večer.
Na společenský večer se všichni moc těšili. Byl vyprodaný hned první den. Přes 700 lidí se těšilo na společenský večer v Dolních Vítkovicích v hale bývalé továrny. Vezly nás tam hromadně autobusy.

Byla zima, sněžilo a pršelo. Veliká třípatrová tajemná budova s rozlehlými halami. Bylo tam zima, lodičky jsem naštěstí odpískala už předem, když jsem viděla to počasí.
Společenský večer bylo jedno velké zklamání pro všechny.

Velká hala, umělohmotné malé kulaté kviklací pidi stolečky na stání jako v nějakém mléčném baru.
Uvítání bylo šampanské, my jsme měli štěstí, na někoho už nezbylo, zrovna tak naservírované chlebíčky na těch malých stolcích. Lidé jedli ve stoje, na schodech, na betonových zídkách, protože i těch mizerných stolečků bylo málo.

Za hodinu došlo víno, celkově pití a raut v podobě obložených mís kolem místnosti.
Zahájení večera bylo velmi rozpačité, u vchodu jsme dostali anketní lístek na důchodové spoření. Ten kdo ho vyplní, může vyhrát ve slosování - zdarma vypracování zprávy o svém budoucím důchodovém spoření. Anketní lístek se hodil - podložila jsem jím ten pidi kviklací stolek.

A co ted dál? Jídlo není, pití není, je zima....autobus odtud jede až kolem 22-23 hodiny. Výhled na okolní továrny a haly tu není, vše ponořené v totální tmě a venku plískanice.

Pozor bude hudba.
O patro níž v jiném sále už to rozjíždí DJ Zeppelin. To je teror ty mixy a jak je to blbě nazvučené. Opakovaně se několikrát pokoušelo dost lidí zajít za DJ aby hrál teda něco trochu poslouchatelného, tancovatelného.....marně :-(

Protože mi byla opravdu dost zima v šatech, šla jsem chvíli tancovat. Hurá už přijíždí první autobus - je narvaný, tak počkáme na další. Kolem 23. hodiny jsme v autobuse, staví nám u žel. st. Stodolní, odtud to k našemu hotelu už není daleko.

Stodolní ul.
Plná barů, clubů....vstup na vlastní nebezpečí.
Stodolní nikdy v noci nespí. :-) Následující den začínají pro většinu lidí přednášky až od 13. hod.
To je rozumné po společenském večeru, který většina lidí strávila ve Stodolní :-)
Dopoledne je jen schůze výboru kongresu za zavřenými dveřmi. Čas se vyspat, najíst a já jsem si zaběhla do informačního centra pro mapu Ostravy a letáčky. A taky navštívila velké třípatrové knihkupectví.Odpolední blok přednášek utekl hodně rychle. Vystupuju o zastávku dřív a jdu se projít večerním městem.

Nová Karolina.
Kousek za ní je i Trojhalí, to jsem prošvihla, tři velké původní cihlové půlkulaté tovární haly - jako architektonická památka zrekonstruované pro sportovní a kulturní vyžití.

Na obrázcích jen Nová Karolina.
 

A jde se na trhy.


A pozor překvapení.
Náš poslední večer v Ostravě - začíná tu živý koncert Ewy Farné.
Byla skvělá!
Poslední den jsme na přednáškách do 11 hodin a jedeme domů.Ostrava?
Jo.
Chci se sem vrátit.
Jo!Jo!Jo!


6 komentářů:

 1. Tak to vypadá docela dobře! Až na ten večírek.

  Já tam byla před lety na konferenci týkající se revitalizace prům.oblastí a právě té Karolíny. Plánované pro revitalizaci.
  Blbý bylo, že jsme tam jely s kamarádkou přes noc vlakem, ráno šly rovnou na tu konferenci. Půlku jsem jí prospala. Pak jsme šly pozdě večer do kina než nám jel zas o půlnoci vlak. V něm jsme hrály kostky s nějakýma dvěma klukama. A Stodolní jsme úplně minuly, jen jsme byly na nějakém hlavním náměstí a tam bylo pusto a všude bylo večer pusto a brzo zavřeno.
  Takže teď je to asi živější. Ale na jeden den tam už nejedu, to bych zas usnula, tys to měla dobrý a s vanou!

  OdpovědětVymazat
 2. aha, nepsala mi číselná klávesnice - v 1. větě mělo být "před 16 lety"

  OdpovědětVymazat
 3. ahoy Barčo! dík za zaujímavú reportáž, vyzerá to byť pekné mesto, napodiv ;-)

  niekedy sú tieto konferencie wellmi fajn! (taky musíš loviť tie píp kredity?! )

  OdpovědětVymazat
 4. 3. ahoj SV.! :-)
  kredity konečně zrušily od září :-) ale kdo ví, jestli to zase po nějakém čase nezavedou, to víš, na tomhle se živí spousta lidí.
  ale zatím je zrušily, asi proto, že nejsou sestry. a je potřeba aby mohly pracovat i nehotové sestry. a bez kreditů.:-)

  OdpovědětVymazat
 5. no super! tak to som rada! :-)

  (nám ich nielenže nezrušili, ale každý rok pritvrdzujú podmienky....pokuta za nesplnenenie 700 euro plus ďaľšie sankcie....ano, je to obyčajný nechutný kšeft, a asi sa na tom naozaj živí veľa ľudí, že sa toho nijako neviem zbaviť, GRRRRR!!!)

  OdpovědětVymazat
 6. 5. tak to je teda síla! ta pokuta. u nás to dříve bylo tak, že kdo neměl kredity splněné, nebo i pozdě zaslané - žádost o prodloužení registrace, šel s platem níž - tzv. musel pracovat pod odborným dohledem, bylo jedno, jestli má praxi 20 let, nebo je staniční, jen zapomněla včas podat žádost o prodloužení registrace - nemohla dělat staniční, byla fc. zbavena, dokud ji nepřišlo obnovení. Dříve byly kredity na pět let (42bodů) nakonec to prodloužili na 10 let (42 bodů) a ted od září to zrušily uplně. ale jak říkám, kdo ví co bude, je možné, že za nějaký čas to vláda zase obnoví - naštěstí těch 42 bodů mám, hlavně aby to nezvedly na více bodů. takhle nemá pomalu kdo pracovat a ještě do toho ve volném čase shánět kredity a co si budeme povídat - shánění kreditů je náročné nejen časově i finančně. Dost lidí na těch vzdělávacích akcí na bodech vydělávalo. Ted pod odborným dohledem pracují lidi co mají nástupní praxi - tři roky a lidi co si při práci dodělávají školu na uplnou sestru.(zdrav. asistenti, které také od září přejmenovali na praktické sestry, ale nejsou plnohodnotnými sestrami, a také mají nižší základ a jinou platovou třídu než úplná sestra.

  OdpovědětVymazat